این میزان سرمایه گذاری بر اساس اعلام روز دوشنبه سازمان ملی انرژی چین قرار است طی مدت پنج سال (از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰) انجام شود.
در حال حاضر نزدیک به 3.3 درصد از برق چین از انرژی باد تولید می شود و با چنین سرمایه گذاری، این میزان تا سال ۲۰۲۰ میلادی ممکن است به شش درصد افزایش یابد.
این کشور البته با تولید بیش از 153 میلیارد کیلووات ساعت برق از طریق نیروگاه های بادی، همچنان در تولید انرژی بادی در جهان رکورددار است.
افزون بر این احتمال می رود با این سرمایه گذاری هنگفت ۳۰۰ هزار فرصت شغلی در جریان ساخت نیروگاه های بادی ایجاد شود و شمار شاغلان این بخش به ۸۰۰ هزار نفر در چین برسد.
انتظار می رود که ایستگاه های ایجاد شده انرژی باد و توربین های بادی و نیروگاه های مذکور تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۴۲۰ میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کنند.
این در شرایطی است که میزان تولید ایستگاه های توربین بادی و نیروگاه های بادی در چین در زمان حاضر بیش از ۱۸۶ میلیارد کیلووات ساعت است.
دولت چین به شدت به دنبال کاستن از وابستگی خود به انرژی های فسیلی است و در سال های اخیر سرمایه گذاری های سنگینی روی بخش های تولید انرژی پاک با استفاده از منابع تجدید پذیر از جمله باد و خورشید کرده است.
این کشور که بزرگترین تولیدکننده کربن در جهان محسوب می شود، پیشتر متعهد شده بود که علاوه بر کاهش میزان تولید گازهای گلخانه ای خود تا سال 2030 میلادی، سهم انرژی تولید شده از منابع غیر فسیلی (از جمله انرژی هسته ای و منابع تجدیدپذیر انرژی) را در این سال به 20 درصد برساند.
سازمان ملل توصیه کرده است که کشورهای توسعه یافته جهان متعهد شوند تا سال 2020 میزان گازهای گلخانه ای خود را 25 تا 40 درصد کاهش دهند.
در گزارشی که سال گذشته توسط یکی از موسسات زیست محیطی آمریکا منتشر شد، میزان ظرفیت تولید انرژی بادی در چین طی سال 2014 میلادی 23 درصد رشد داشت و این کشور موفق شده است 2.8 درصد از کل برق خود را از طریق نیروگاه های بادی تامین کند.
در حال حاضر سهم تولید انرژی از این منابع در چین نزدیک به ۱۱ درصد است که تا سال ۲۰۳۰ میلادی به حدود ۲۰ درصد خواهد رسید.
چین البته همچنان حدود 80 درصد از انرژی و 60 درصد از برق خود را از راه سوزاندن زغال سنگ به دست می آورد و می کوشد با گسترش انرژی های جایگزین، به ویژه انرژی خورشیدی و بادی، با آلودگی هوا در شهرهای این کشور بویژه کلانشهر پکن مقابله کند.
چین در سال 2013 به عضویت آژانس ‘IRENA’ در آمد که هدف آن افزایش دو برابری میزان تولید این انرژی پاک تا سال 2030 میلادی است.

 

 

 

electric-wiring.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *